Kom og få inspiration og ideer til, hvordan du kan bruge LEGO Spike i din klubaften.
Vil du lære mere om, hvordan LEGO Spike kan skabe kreative og sjove aktiviteter? Dette møde giver en introduktion til værktøjet, som kombinerer robot-konstruktion og blok-programmering.
Vi vil dele konkrete ideer til, hvordan LEGO Spike kan bruges i klubaftener – både som en selvstændig aktivitet og som en del af forberedelserne til turneringer som First Lego League, hvor børn kan udforske teknologi og samarbejde.
Hvordan deltager du?
Tilmelding er ikke påkrævet. Følg blot dette link for at deltage i mødet:
meet.google.com/asv-yeaq-iuw
Venlig hilsen,
Foreningsteamet
23. October
@
8:00 pm
–
9:30 pm
Vil du være med til at videreudvikle vores digitale platforme i Coding Pirates? Så deltag i denne online session, hvor vi fokuserer på to af vores spændende projekter: Piratskibet og Wiki.
Piratskibet er en platform for børn, hvor de kan tilgå videoer og materialer. Selvom platformen allerede er i brug, arbejder vi løbende på at forbedre og udvide den. Wiki er et nyt initiativ, skabt til at styrke vidensdeling, inspiration og materialeudveksling blandt vores frivillige på tværs af landet.
Vi inviterer dig til at deltage i udviklingen af disse platforme, så vi sammen kan skabe endnu bedre ressourcer for børn og frivillige i Coding Pirates.
Besøg platformene her:
Piratskibet
Wiki
Tilmelding er ikke nødvendig. Følg blot dette link for at deltage i mødet:
https://meet.google.com/cmw-cuhf-urc
Vi glæder os til at høre dine idéer og input!